Чакаме лятото и нямаме търпение да прегърнем слънчевите лъчи. Но както е известно тази огнена топка може да бъде и много опасна, въпреки, че е източник на светлина и живот за нашата планета. През лятото на море или планина слънцето е най-силно, особено в часовете между 11 и 15. Още по-опасно е когато сме във водата или има вятър. Внимание: следните повърхности отразяват слънчевите лъчи и увеличава силата на слънчевата радиация:
Сняг – до 85%
Пясък – до 17%
Вода – до 5%
Слънчеви филтри в козметиката. Най-общо защитните филтри биват органични и неорганични (минерални). Органичните филтри са широко използвани в козметиката. Те абсорбират ултравиолетовата светлина и я превръщат в малко количество топлина. Те най-често се комбинират с неорганични филтри за по-голяма ефективност на продуктите. Неорганичните филтри могат да рефлектират, разпръснат или абсорбират UV лъчите в зависимост от размера на частичките, от които са съставени. Колкото по-фини са частичките, толкова повече абсорбират лъчите и следователно продуктът е ефективен. Едни от най-предпочитаните неорганични филтри и от производители и от ползватели са нанопигментите – титаниев диоксид и цинков оксид.
Какъв слънцезащитен фактор да изберем?
Факторът за предпазване от слънчево изгаряне (SPF) показва теоретично времето, през което можете да останете изложени на слънце, без да предизвикате слънчево изгаряне. Например продукт с SPF15 ще ви позволи да се излагате на слънце 15 пъти по-дълго, без да застрашите кожата си от изгаряне, отколкото, ако не използвате слънчева защита. Пример: Ако кожата ви изгаря за 20 минути без фото протектор, нанасянето на продукт с SPF15 ще увеличи това време 15 пъти, т.е. времето, през което няма да изгорите, се увеличава на 300 минути. До скоро SPF се отнасяше само за степента на предпазване от UVB и имаше големи различия между стандартите на отделните държави.
През 2009 г. е въведен унифициращ стандарт, който изисква означаване и степента на защита от UVA. Тя трябва да бъде 1/3 от изписания върху продукта тотален SPF. Пример: Ако защитата срещу UVA има SPF 5, a защитата от UVB е SPF 30, тоталния SPF, означен върху продукта, трябва да бъде SPF 15, без значение на това, че реалната защита от UVB е по-голяма. На етикета на продукта трябва да е ясно означено, че той отговаря на изискванията за SPF/UVAPF, посредством изписването и ограждането с кръгче на буквите UVA ( диаметърът на кръгчето не трябва да бъде по-голям от височината на SPF номера.
За да се постигне максималната защита, която даден продукт предлага, без значение от неговия SPF, е необходимо той да се нанесе преди самото излагане на слънце. След това се нанася отново, в съответствие с указанието на опаковката. Не всички фото протектори са водоустойчиви, така че внимателно прочетете листовката им и внимавайте, когато се къпете или се потите – може да се наложи да нанесете продукта отново в много по-кратък срок, от този, който означения SPF предлага.
Ако човек възнамерява да се пече на слънце, той трябва да внимава за смесването с парфюми, дезодоранти, кремове за лице и др., за да не си причини алергична реакция, както и да се съобрази и с медикаментите, които приема.